Warsztaty manualne z makramy

Makramy są jednym z najmodniejszych elementów dekoracyjnych wnętrz ostatnich lat. Świetnie się odnajdują w salonach, sypialniach, balkonach i pokojach dziecięcych. Były już modne w latach 70. XX wieku, a obecnie znowu zyskują na popularności i powracają do naszych domów.

Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie w listopadzie b.r. zorganizował warsztaty makramy dla początkujących. Podczas trwania warsztatów panie poznały podstawy robienia makram czyli ozdobnego wyplatania przy użyciu sznurków. Poznając podstawy technik mogły puścić wodze fantazji i robić różnego rodzaju makramy, plecione ozdoby choinkowe, torebki oraz lampki i wiele innych!

Praktyczne zajęcia poprzedziła krótka pogadanka o sznurkach, rodzajach i ich zastosowaniu, dalsza część spotkań to już tylko zajęcia praktyczne obejmujące naukę kilku podstawowych splotów, dzięki którym można tworzyć dowolne makramowe dzieło. Panie szybko opanowały najprostsze węzły: płaski nazywany tkackim, spiralny oraz rybacki (bosmański). Chociaż na pierwszy rzut oka może wyglądać to na bardzo skomplikowane, to makrama wcale nie jest taka trudna, o czym mogły się przekonać utalentowane kursantki.

W przyjaznej, miłej atmosferze kursantki nauczyły się podstawowych technik tworzenia sznurkowych dekoracji, każda z nich wyszła z pięknymi makramami własnej roboty .

Makrama to super pomysł na przyjemne i twórcze spędzenie długich zimowych wieczorów. Ze sznurka można wyczarować wiele elementów wyposażenia wnętrz, które nadadzą mu wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. W tej kwestii tak naprawdę ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć obrazujących efekt naszych makramowych spotkań.

Renata Czerwińska
Specjalista ds. kultury GOKiW
Zdjęcia: archiwum GOKiW