Czy widziałeś że 1944 r. Bieszczady nie były takie dzikie, jak dzisiaj? Warto mieć na uwadze, że w bieszczadzkich lasach przed II wojną światową znajdowały się liczne wsie, które dzisiaj pozostają niezamieszkałe i zarastają bujną roślinnością. Jeśli chcesz zobaczyć, jak zmienił się krajobraz podkarpackich lasów na przestrzeni ostatnich 79 lat, wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i sam/a sprawdź, jak wojna wpłynęła na krajobraz najbardziej dzikiego zakątka naszego kraju.
W Geoportalu Na Mapie opublikowano interaktywną mapę, dzięki której każdy może samodzielnie i za darmo prześledzić zmiany, jakie zaszły w krajobrazie podkarpackich lasów od 1944 roku. Na zdjęciach lotniczych utrwalono obraz miejscowości, miast, dróg i lasów, jaki istniał w latach 40. XX wieku. Dzięki publikacji można zyskać źródło informacji o zmieniającym się zagospodarowaniu terenu, a także porównać lesistość terenu lub odkryć tajemnice terenów, które dzisiaj pozostają niezamieszkałe m.in. na skutek powojennych działań akcji „Wisła”.
Prezentowane w Geoportalu Na Mapie zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej zostały pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie, a następnie przetworzone do postaci ortofotomapy przez zespół Na Mapie. Źródłem danych są zdjęcia lotnicze wykonane przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku. Dane obejmują południową część województwa podkarpackiego.
Więcej informacji o mapie znajdziesz na stronie: