XXIII Plebiscyt na Sportowców Powiatu Brzozowskiego 2022 roku

We czwartek 27 kwietnia w Brzozowie odbyła się uroczysta Gala XXIII Plebiscytu na Sportowców Powiatu Brzozowskiego za rok 2022 organizowanego przez Starostwo Powiatowe oraz Powiatowe Zrzeszenie LZS.

Zwyciężczynią została Daria Guzior lekkoatletka ćwicząca w Krośnieńskim Klubie Biegacza MOSIR Krosno. 16-latka pochodząca z Haczowa jest jedną z najbardziej utalentowanych biegaczek młodego pokolenia. Pomimo, że trenuje od niedawna, to już otrzymała powołania do kadry wojewódzkiej młodzika oraz Kadry Narodowej B. W roku 2022 zdobywała m.in. złote medale podczas Mistrzostw Podkarpacia w biegach na 1000m zarówno w hali, jak i na otwartym stadionie. Spośród licznych sukcesów należy też odnotować m.in. I miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach U-16 w Krakowie, a przede wszystkim X miejsce w PZLA Mistrzostwach Polski U-16 w Lublinie. Daria była też jedną z liderek drużyny piłkarek ręcznych z Haczowa, która w Szkolnych Mistrzostwach Polski w Dźwirzynie zajęła VII miejsce.

Drugie miejsce zajęła  – Nikola Tyczka z Dydni uprawiająca z sukcesem Karate Kyokushin Byakkorate oraz piłkę nożną jako zawodniczką krośnieńskiego Beniaminka, natomiast trzecie miejsce zajął pochodzący z Izdebek piłkarz Oliwier Blama.

Za „Talent Roku” uznano Maksymiliana Wojtunia, młodego szachistę ze Szkoły Podstawowej w Haczowie, na co dzień trenującego w klubie Urania Krosno. 9-letni Maksymilian swoją przygodę z szachami rozpoczął mając 5,5 roku. Jak sam o sobie mówi „nie pamięta życia bez szachów”. Ogromny talent odkrył u niego Marian Lorenc, co w niedługim czasie przekłuło się na liczne sukcesy. Zawodnik szybko wdarł się do krajowej czołówki notując przy tym kilka rewelacyjnych startów. Jako 6-latek zdobył tytuł Mistrza Polski, a jako 7-latek – tytuł Wicemistrza. Te dokonania umożliwiły mu start w Mistrzostwach Świata czy Europy. We wrześniu ubiegłego roku podczas światowego czempionatu w Gruzji był 60, z kolei dwa miesiące później na Mistrzostwach Europy w Turcji zajął 31 miejsce. Szachowy zmysł poparty rzetelną pracą gwarantują, że kolejne sukcesy Maksymiliana są kwestią czasu. Talentem roku została także Milena Krowiak lekkoatletka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Humniskach, „Odkrycie Roku” otrzymał Krystian Paczkowski piłkarz reprezentujący Klub Karpaty Krosno.

Trenerem roku został Andrzej Skarbek trenujący ekipę seniorów w Grabownicy, natomiast tytuł „Trenera – wychowawcy młodzieży” otrzymali Justyna Terlecka i Jacek Błaż z Haczowa. Justyna Terlecka od ponad 20 lat jest nauczycielem wychowania fizycznego, pracując w szkołach podstawowych w Haczowie i Jabłonicy Polskiej. Jak sama mówi - „kocha pracę, którą wykonuje”. W ramach Kalendarza Szkolnych Imprez Sportowych wraz ze swymi podopiecznymi odnosiła liczne sukcesy w koszykówce, piłce ręcznej, biegach przełajowych czy lekkiej atletyce. W roku 2022 prowadząc wraz z Jackiem Błażem szkolną drużynę piłkarek ręcznych z Haczowa w zawodach w Cmolasie zdobyła pierwszy, historyczny - złoty medal Mistrzostw Podkarpacia w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Wygrana ta dała przepustkę do finału krajowego w Dźwirzynie, gdzie haczowska ekipa zajęła VII miejsce. Jacek Błaż jest również nauczycielem wychowania fizycznego w szkołach w Haczowie i Malinówce. W roku 1999 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Po podjęciu w 2001 roku pracy w Haczowie z powodzeniem podtrzymuje tam tradycje związane z piłką ręczną. Poprzez szkolenie, treningi czy zajęcia pozalekcyjne wychowuje kolejne młode pokolenia, a jednocześnie odnosi znakomite wyniki w ramach rozgrywek szkolnych. Jego zespoły od lat zajmują czołowe miejsca w zawodach rangi powiatowej, rejonowej czy wojewódzkiej, o czym świadczy wspomniane ubiegłoroczne mistrzostwo województwa podkarpackiego „szypiornistek” oraz VII miejsce tego zespołu w finale ogólnopolskim.

Drużyna piłkarska seniorów LKS Górki została Drużyną Roku 2022, a Drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej w Bliznem otrzymała tytuł Drużyna – Zespół Młodzieżowy Roku 2022.

„Pasjonatem Sportu”, a przede wszystkim piłki nożnej został Krzysztof Adamski, „Zasłużonym piłkarzem” Grzegorz Wojtowicz, a Działaczem Sportowym Marek Ryba – miłośnik łucznictwa. EkoBieg w Dolinie Sanu okrzyknięto Imprezą Roku 2022.

W imieniu Wójta Gminy Haczów Stanisława Jakiela Sekretarz Gminy Piotr Rostek pogratulował i wręczył pamiątkowe grawertony wyróżnionym sportowcom z gminy Haczów.

Gratulujemy nominowanym i zwycięzcom z naszej gminy.