W dniach 17-19 stycznia 2023 w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie zorganizowane zostały zajęcia kulturalne dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Haczów. Program „Kulturalnych Ferii” był bardzo zróżnicowany – począwszy od spektaklu teatralnego, rywalizacji w sportowych grach komputerowych, poprzez zajęcia edukacyjne, plastyczne i manualne, aż po gry planszowe, pogadanki zdrowotne oraz zabawy i animacje z instruktorem.

Pierwszy dzień rozpoczął się od spektaklu teatralnego pt. „Bajka o Gajowym Chrobotku” w wykonaniu teatru O!Teatr z Krakowa. Przedstawienie z bardzo kolorową scenografią przypadło do gustu młodej widowni, która bardzo żywiołowo reagowała na wszystkie sceniczne wydarzenia. Spektakl miał charakter interaktywny, angażował publiczność i dawał bardzo ciekawe wyzwania. Pełna humoru opowieść o Gajowym Chrobotku dała mnóstwo radości najmłodszym uczestnikom Kulturalnych Ferii.

Po zakończeniu wydarzeń scenicznych, ruszył turniej w grę FIFA, rozgrywany na konsolach Play Station 4. Za opracowanie regulaminu, zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów odpowiedzialny był koordynator ds. kultury w GOKiW – Krzysztof Błaż. Do udziału w rozgrywce przystąpiło 32 zawodników, którzy uprzednio zgłosili się do rywalizacji. Turniej rozgrywany był tzw. systemem brazylijskim, czyli do dwóch przegranych. Pomimo porażki w pierwszym meczu, każdy z zawodników nadal miał szansę na zajęcie wysokiego, trzeciego miejsca. Rywalizacja była bardzo zacięta, momentami emocje sięgały zenitu. Wyniki rodziły u jednych ogromną radość, inni musieli uznać wyższość przeciwnika i przełknąć gorycz porażki. Ostatecznie jednak zwycięzca mógł być tylko jeden. Trzecie miejsce w turnieju zajął Szymon Mrozek z Haczowa, drugie miejsce zdobył Kacper Gazda z Haczowa, natomiast rozgrywkę zwyciężył – pokonując po drodze pięciu rywali – Filip Frydrych z Jabłonicy Polskiej. Za zwycięstwo Filip otrzymał okazały puchar. Serdecznie gratulujemy wyniku!


Drugi dzień miał charakter naukowy. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, przeprowadzonych przez edukatorów z „Mobilnych Laboratoriów Przyszłości”, czyli projektu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczestnicy zajęć poznali zagadnienia związane z programowaniem, działaniem sztucznej inteligencji i przełożeniem ruchu fizycznego na działania rzeczywistości wirtualnej. W drugim etapie dzieci poznały tajniki druku 3D, budowę drukarki, sposób jej działania, historię tej technologii a także mogły własnoręcznie wydrukować wymyśloną przez siebie figurkę. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i niezwykle rozwijające. Wszystkie dzieci były zainteresowane i zaangażowane, z pełną uwagą uczestnicząc we wszystkich działaniach.


Trzeci dzień był mocno zróżnicowany. Na początku dzieci przystąpiły do rozgrywek w gry planszowe. Niektóre z nich budziły sporo emocji, inne wymagały dużego skupienia i koncentracji. Wszystkie dzieci były bardzo zdyscyplinowane i po zakończonych grach doprowadziły do porządku swoje stanowiska pracy. Dzieciaki zasługują na dużą pochwałę.

Po zakończeniu gier planszowych dzieci wzięły udział w zabawach i animacjach prowadzonych przez Pawła Kuligę, instruktora tańca w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie. Dzieciaki świetnie się bawiły tańcząc, strzelając z łuku do tarczy, skacząc nad szybką liną czy rzucając piłką do celu. W międzyczasie, mniejsze grupy uczestniczyły w prelekcji z lekarzem rodzinnym Jakubem Frydrychem, na temat problemu uzależnień od alkoholu, narkotyków, nikotyny czy urządzeń elektronicznych. Dzieci miały bardzo dużo pytań i wykazywały się dużą świadomością zagrożeń, jakie wywoływane są przez nałogi.


Tegoroczne „Kulturalne Ferie” obfitowały w interesujące zajęcia, z których każde dziecko mogło wybrać odpowiednie dla siebie treści. Sądząc po reakcjach uczestników, zajęcia bardzo się podobały, przysporzyły wszystkim mnóstwa emocji i radości, a dodatkowo miały charakter edukacyjny i pozwoliły każdemu dziecku zdobyć cenną wiedzę.
Kulturalne Ferie zorganizowane zostały przy wsparciu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii oraz Przeciwdziałania Uzależnieniom Behawioralnym w Gminie Haczów, a także ze środków Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie.

Maria Rygiel
Dyrektor GOKiW w Haczowie
Zdjęcia: archiwum GOKiW