Piątkowe południe 22. września br. zapisze się w pamięci społeczności SP w Trześniowie jako wyjątkowy, bo kulturalno-rozrywkowy sposób rozpoczęcia weekendu. Tego dnia po raz 12. mogliśmy wziąć bezpośredni udział w cyklicznej akcji czytelniczej, której patronuje Prezydent RP.

Nauczyciele humaniści zachęcili społeczność szkolną do zaangażowania się w różne formy aktywności towarzyszące tej akcji. Na uczniów czekały wyzwania:

 • czytelnicze – konkurs o tytuł „Mistrza Dykcji”,
 • ortograficzne – konkurs o tytuł „Mistrza Ortografii”,
 • artystyczne – konkurs o tytuł „Mistrza Artystycznej Interpretacji”.
   
  Z ochotą podjęło je prawie czterdzieścioro uczniów od kl. 1 do 8.

Na zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu równie chętnie odpowiedzieli emerytowani nauczyciele z naszej szkoły (Panie: Alina Prorok, Maria Wermińska, Krystyna Wojtoń, Jadwiga Dusza i Dorota Ladzińska), Pani Bożena Krępulec – bibliotekarka oraz Pan Jan Siudyła – sołtys z Bukowa.

Oj, działo się, działo😊 Recytacje wierszy o rzekach (m.in. J. Brzechwy, J. Papuzińskiej, G. Koby), scenka teatralna inspirowana wierszem o rzece, głośna lektura fragmentów powieści Orzeszkowej, występ wokalny (ludowa pieśń „Ty pójdziesz górą” z ekranizacji „Nad Niemnem”) i taneczny (taniec z batonem do piosenki „Czas jak rzeka” Cz. Niemena). A do tego wspaniałe nagrody i degustacja wybornych, nadziewanych orzeszków dla wszystkich uczestników biorących udział w różnych rywalizacjach.

O docenienie starań uczniów zatroszczyli się sponsorzy: Rada Rodziców naszej szkoły oraz Gminna Komisji ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Gminie Haczów. 

Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich prezentacji oraz poprawieniu dyktand Jury wyłoniło:

 • Mistrza Dykcji – Julię Opalińską z kl. 8
 • Wicemistrza Dykcji – Huberta Wojtunia z kl. 5
 • Mistrza Artystycznej Interpretacji – Zuzannę Wilusz z kl. 7
 • Wicemistrza Artystycznej Interpretacji – Zuzannę Madej z kl. 8
 • Mistrza Ortografii – Julię Opalińską z kl. 8
 • Wicemistrza Ortografii – Kamila Majchrowicza z kl. 7

Organizatorzy szkolnego Narodowego Czytania postanowili przyznać dodatkowo nagrody rzeczowe dla trzech klas: 6, 7 i 8 za szczególnie aktywne zaangażowanie się w różne kategorie konkursowe.

Szkolną akcję przygotował zespół nauczycieli humanistów (P. Anna Wermińska-Smoleń, P. Wioletta Prach, P. Janusz Tys) we współpracy z bibliotekarką oraz wychowawcami kl. I-III (P. Magdaleną Kruczek, P. Beatą Łotuszką i P. Dyrektor Joanną Kaczor).

Dziękuję jeszcze raz wszystkim za zaangażowanie się tegoroczną inicjatywę czytelniczą i zapraszam na kolejną – 13., w której poczytamy „Kordiana” J. Słowackiego.
 

Szkolny koordynator akcji – Małgorzata Knurek